İçeriği
Hikaye anlatımı her zaman öğrenmede bir araç olarak kullanılmıştır. Çünkü hikayelerde anlatılan konu, öğrenen ve öğreten arasında sihirli bir paylaşım alanına dönüşür. Günümüzde ise, karmaşıklaşan ve sürekli değişen yaşam alanlarımızda bu sihirli paylaşımların değeri çok daha fazla artmaktadır. Farklı ve başarılı öğretmenler, hikayenin öğretici gücünün farkında olarak zamanımızın ortaya çıkardığı duygu paylaşımı eksikliğini de giderecek renkli ortamlar yaratırlar öğrencilerine. Her öğretmen hikaye anlatabilir, ama bazılarının anlattığı hikayeler hiç unutulmaz. Bu farkındalığı kazanmak ve hikaye anlatıcılığını deneyimlemek, bir öğretmenin hem kendi hayatına katacağı bir renk hem de öğretmenlik becerilerini süsleyeceği bir yöntem olacaktır. Öğrencileri hikayenin içine katıp götürecek ve öğrenmeyi renklendirecek yaratıcılıklarını keşfetmek için öğretmenlerimizi sihirli bir öğrenme yolculuğuna davet ediyoruz.
Kazanımları
Hikaye anlatıcılığının temellerini anlamak
Hikaye anlatımının aşamalarını öğrenmek ve deneyimlemek
Yaratıcı hikayeler oluşturabilmek
Öğrenmeyi hikaye anlatımı yöntemiyle sunacak alanlar keşfetmek
Öğrenmede duygusal ve sosyal zekanın kullanımına yönelik farkındalık kazanmak
Kimler İçin?
Her seviyede eğitim veren öğretmenler, öğretmen adayları ve eğitimciler.