EĞİTİMLER

ETKİLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN OYUN, DRAMA VE TİYATRO TEKNİKLERİ: “ÖĞRETMENLİK AKTÖRLÜKTÜR”

HEMEN KAYDOLUN

İçeriği

Başlangıç Tarihi: 12/01/2019

Bireyler arasında dolaysız bir iletişim ve sinerji yaratan oyun-drama ve tiyatro çalışmaları günümüzde öğrenci merkezli eğitim sisteminin vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmiştir. Yaparak ve yaşayarak eğitim tekniklerini bilmek, mesleki anlamda kendini geliştirmek isteyen her öğretmen için gereklidir.

Kazanımları

1.OYUN İLE ÖĞRENME
• Oyun kuramları
• Çocuk gelişimi ve yaş grubu gelişim özeliklerine göre oyun türleri
• Eğitim amaçlı kullanılması yararlı çocuk oyunları
• Tanışma oyunları
• Ice-breakers (buz kırıcı oyunlar)
• Warm-up egzersizleri (ısınma ve hareket egzersizleri)
• Dikkat ve konsantrasyon egzersizleri
2.EĞİTİMDE DRAMA VE TİYATRO TEKNİKLERİ
• Dramanın kullanım alanları ve işlevleri
• Dil gelişimini destekleyen tiyatro ve drama oyunları
• Doğaçlamalar ve spontenlik
• Çocuklarla yapılan yılsonu gösterileri için modern yaklaşımlar
• Pedagojik eğitim, pedagoji ve drama ilişkisi
• Sınıf yönetimi ve drama
3.EĞİTİMDE YARATICILIK: “ÖĞRETMENLİK AKTÖRLÜKTÜR”
• Aktörün (Öğretmenin) öğrenciye ulaşması: etkili iletişim ve verimli öğretme
• Aktörün (Öğretmenin) kendini etkili ifade etmek için sunum yapma yöntemleri
• Aktörün (Öğretmenin) diksiyon, hitabet ve sunum becerilerini geliştirmek için alıştırmalar
• Aktörün (Öğretmenin) beden dili
• Aktörün (Öğretmenin) yaratıcılığını besleyen alıştırmalar
• Eğitimde sanatın etkisi

Kimler İçin?

Atölye çalışması okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde ders veren öğretmenlere yönelik tasarlanmıştır. Ayrıca eğitim konusunda çalışacak profesyonellere yönelik olarak da uygulanabilmektedir.

Eğitmenler

Bülent Sezgin

İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rejisörlük yüksek lisans programını bitirdi. “Avrupa’da Rejisörlük Kavramının Ortaya Çıkışı/Stanislavski ve Brecht Örnekleri Üzerinden Yönetmenlik Metodolojisinin İncelenmesi” adlı yüksek lisans tezini yazdı. 2009 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünde doktora eğitimine başladı. 2014 yılında “Estetik Deneyim ve Öğrenme Olanağı Açısından Oyun-Drama-Tiyatro İlişkisi” adlı doktora tezini savunarak mezun oldu. Halen Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Doğa Koleji Drama ve Tiyatro Bölümü akademik danışmanı olarak görev yapmaktadır. Tiyatro ve drama eğitimi alanında birçok kurumda öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik atölye çalışmaları düzenlemektedir. Oyunculuk, reji, çeviri-araştırma, iletişim ve organizasyon gibi alanlarda faaliyet göstermekte ve Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi internet portalinde editör olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Merkezi yönetim kurulu üyesidir.

Burcu Ertürk Kılıç

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2003 yılında mezun olduktan sonra, yine aynı üniversitede Medya ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı’nı bitirmiştir. ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışırken Halkla İlişkiler Koordinatörü olarak görev yapmış ve kurumda halkla ilişkiler ve diksiyon konularında hizmet içi personel eğitimlerini yürütmüştür. 2011 yılından itibaren, Boğaziçi Üniversitesi’nde akademik personel olarak çalışmakta ve Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nde uluslararası projeler sorumlusu olarak görev yapmaktadır. 1998 yılından itibaren TRT Seslendirme Sanatçısı olarak çalışmış ve kurum dışında da birçok radyo ve televizyon projesinde seslendirme yapmıştır. Tiyatro oyuncusu Ejder Akışık ile oyunculuk, seslendirme üzerine; TRT Spikerlerinden Rahmi Aygün ile sunuculuk, spikerlik üzerine çalışmalar yürütmüştür. Ulusal ve uluslararası birçok konferans ve organizasyonda, profesyonel olarak İngilizce ve Türkçe sunuculuk yapmıştır. Tiyatro, iletişim, medya, reklamcılık, siyaset ve liderlik alanlarında uluslararası projeler ve programlarda aktif olarak çalışmış, bu konularda yayınlar yapmıştır. Uluslararası platformda, görme engellilere yabancı dil eğitiminin geliştirilmesi konusunda AB Projesi yürütmüştür. Aynı zamanda TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda ses sanatçısı olarak yer almış, Orff Müzik Aletleri ile öğrencilerle grup çalışmalarının öncülüğünü yapan Ankara Çoksesli Müzik Derneği’nde çalışmalarda bulunmuştur. Akademik ve profesyonel çalışmalarının yanında, Ankara Deneme Sahnesi’nde oyunculuk kariyerini de devam ettiren sanatçı, 2011 yılından itibaren İstanbul’a taşınmış ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nda drama ve oyunculuk eğitimine devam etmiştir. Şu anda, uluslararası platformda faaliyet gösteren SanatOdası/KunstRaum Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk yapmakta ve diksiyon, iletişim ve drama eğitimleri vermektedir. Uluslararası THEATRE (TİYATRO) Projesi kapsamında, İtalya’da geliştirilen ve okula devam motivasyonunu arttırmada bir yöntem olarak drama ve tiyatroyu uygulayan “Cosquillas Metodu”nun Türkiye’de uygulanması ve bu metodun Türkiye koşullarına adaptasyonu ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. www.burcuerturk.com